Jak zazimovat správně chalupu?

richter zazimovani chalupy main
richter zazimovani chalupy main

Většina chatařů a chalupářů tráví zimní měsíce v pohodlí svých domovů. Pokud mezi ně také patříte, měli byste své letní sídlo zazimovat a ochránit ho před sněhem, mrazy i nevítanými hosty.

1. Zkontrolujte střechu

Těžká sněhová pokrývka by vám mohla způsobit nemalé trable. Před zimou proto zkontrolujte stav střechy, zda neobjevíte poškozená místa, které by mohl sníh prolomit. Přesvědčte se také, že do objektu neprotéká voda. V případě větších nálezů svěřte opravu do rukou odborníků.

2. Zakryjte komín

Komín nejprve vyčistěte, případně ho nechte na další topnou sezonu v předstihu zkontrolovat certifikovaným technikem. Otevřený komín je dobré na zimu uzavřít, aby do něj nenatekla voda, která při zamrznutí může způsobit jeho roztržení. Otevřený komín se rovněž může stát vchodem do domu pro nezvané zvířecí návštěvníky.

3. Vymeťte okapy

Okapy před zimou důkladně vyčistěte. Nahromaděné listí způsobuje nemožnost odtoku vody, která zde zamrzá a okapy poškozuje. Pokud máte možnost okapy úplně odejmout, je to další možnost, jak je před mrazy ochránit.

4. Vykliďte půdu

Projděte si půdu a uschovejte věci, které by se mohly stát vítaným pelíškem myší a dalších hlodavců. Utěsněte všechny otvory, kterými by se mohlo zvířectvo dostat dovnitř.

5. Rozmístěte nástrahy na hlodavce

Po domě můžete rozprostřít pastičky a zvukové odpuzovače na kuny a lasice. Nezapomeňte zlikvidovat veškeré zbytky jídla, ať je zbytečně nelákáte na zimní hostinu.

richter zazimovani chalupy 1

6. Pozor na vlhko a plísně

Můžete použít speciální postřik na místa, kde se vlhkost hromadí (za linkou, pod vanou, za toaletou apod.). Abyste se vyhnuli plísni na nábytku, je vhodné ho odtlačit od zdí. U kuchyňské linky můžete nechat pootevřená dvířka kvůli odvětrávání.

7. Uložte nasákavé materiály, aby je vlhkost nepoškodila

Peřiny a ložní prádlo můžete vyvěsit pod střechu, či je uschovat do neprodyšných igelitových pytlů a vysát z nich vzduch. Je to opět rovněž dobrá ochrana před hlodavci.

8. Zabezpečte okna a dveře

Zkontrolujte výplň a nátěr oken i dveří. Neprofukuje, nezatéká? Mrazivý vítr by je mohl citelně poškodit. Poškozený nátěr můžete přebrousit a přelakovat mrazuvzdorným a voděodolným lakem. Do oken se vyplatí koupit alespoň izolační pásky. U dveří se zaměřte na bezpečnost. U všech dveří i oken můžete promazat panty nemrznoucím silikonem.

9. Vypusťte vodu

Voda v domě představuje velké nebezpečí – po zamrznutí nabyde na objemu a může potrhat trubky a napáchat pořádnou neplechu. Vypusťte ji proto z celého systému, použít můžete kompresor, stejně tak ji vypusťte z bojleru, kde si nastudujte správný postup dle vašeho typu zařízení. Poté zaizolujte zdroj vody, studnu nebo vrt. Do všech odpadů i nádob nasypte sůl, či denaturovaný líh, aby zde voda nezamrzala.

richter clanek 07. 07. 2021 1

10. Vypněte energie

Kromě vody vypněte přívod veškerých energií, tedy i elektřiny a plynu.

11. Rozmrazte ledničku

Pokud máte ledničku, rozmrazte ji a vymyjte octovou vodou, abyste ji zbavili pachů jídla a připravili ji na další chalupářskou sezónu.

12. Ochraňte se proti zlodějům

Odvezte si veškeré cennosti domů. Pokud jste pojištěni a nějaké cennosti přeci jen v domě necháváte, nafoťte si je včetně výrobních čísel, abyste v případě újmy měli důkazy k dalšímu jednání s pojišťovnou. Přesvědčte se, že jste v okolí chalupy nezapomněli žebřík či další předměty, které by zlodějům usnadnily vstup do domu. Pokud máte okenice či mříže, před odjezdem je namontujte. Poproste sousedy, aby vám na chalupu dohlédli a v případě podezření ihned zavolali. Více se k tématu bezpečnosti můžete dozvědět zde.

Přejeme vám krásné zimní měsíce plné pohody bez starostí a nezvaných hostů!

Máte dotaz?
Zeptejte se mě na cokoliv…

Každý den jsem tu pro vás. Pokud byste vás zajímalo cokoli ohledně nemovitostí, zavolejte, napište.

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na další mé články

realityrichter druzsevni byty
Články

Družstevní byty jako levnější cesta k vlastnímu bydlení?

Hledáte nové bydlení, ale ceny na realitním trhu vám dělají vrásky na čele? Možná byste…
realityrichter jak vybrat pozemek pro stavbu dobu main
Články

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu

Pokud plánujete koupi pozemku, na kterém si chcete postavit vysněný rodinný dům, je důležité provést…
realityrichter druzsevni byty

Družstevní byty jako levnější cesta k vlastnímu bydlení?

Hledáte nové bydlení, ale ceny na realitním trhu vám dělají vrásky na čele? Možná byste se měli podívat…
realityrichter jak vybrat pozemek pro stavbu dobu main

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu

Pokud plánujete koupi pozemku, na kterém si chcete postavit vysněný rodinný dům, je důležité provést jeho důkladné prověření,…