Jak zařídit ložnici, aby se vám v ní dobře spalo?

richter clanek loznice bydleni main
richter clanek loznice bydleni main

Kvalitní spánek zásadně ovlivňuje kvalitu našeho života. Dle posledních výzkumů Světové organizace spánkové medicíny má 35 % lidí pocit, že trpí nedostatkem spánku, což se odráží na jejich fyzickém a duševním zdraví. Chronická nespavost postihuje až 10 % dospělé populace, krátkodobé problémy uvádí 30-45 % lidí. Problémy se spánkem tak představují globální epidemii.

Existuje mnoho faktorů, které kvalitu spánku i samotného usínání ovlivňují. Bez ohledu na diagnózu k tomu může přispívat i uspořádání naší ložnice. Ložnice by měla být útočištěm a klidnou oázou, kde vládne ticho, pohoda a meditativní atmosféra. V dnešním článku se s vámi podělíme o 7 tipů, jak si ložnici zařídit, aby se vám v ní krásně spalo.

1. Vyčistěte a ukliďte prostor

Ložnice by měla sloužit pouze následujícím účelům – ke spánku, odpočinku a partnerské intimitě. Cokoliv jiného může kvalitu odpočinku negativně ovlivnit. Prvním krokem při auditu ložnice je proto odstranění všeho, co zde nepotřebujeme. Nepořádek působí na naši psychiku a způsobuje stres a úzkost. Při úklidu se zaměřte i na věci, které ukládáte pod postel. I když jsou mimo dohled, dle pravidel Feng Shui svou energií rozptylují.

Pokud nemáte dostatek úložného prostoru, doporučuje se v ložnici ukládat pouze věci související se spánkem, tedy prostěradla, ložní prádlo a polštáře. Zbavte se všech předmětů, které v ložnici nemají své místo, nebo jich je už přespříliš. Mohou to být knihy, elektronika, rozložené prádlo, cvičební pomůcky, hromádky účtů a pracovních dokumentů… Celý prostor by měl působit čistě a uspořádaně bez jakýchkoliv zbytečností. To samé se týká i nočních stolků, kam mají lidé ve zvyku věci odkládat a hromadit. Na nočním stolku můžete ponechat rozečtenou knihu nebo deník, fotografii, lampičku či květinu.

richter clanek loznice bydleni 1

2. Odstraňte elektroniku

Z ložnice se doporučuje odstranit i veškerou elektroniku. Nejen, že rozptyluje, ale její světlo a vyzařování může rovněž negativně spánek ovlivnit. Kabelové skříňky, digitální budíky a všudypřítomné kabely by neměly být součástí prostoru.

richter clanek loznice bydleni 2

3. Volte uklidňující barevné ladění

V ložnici se doporučuje využít paletu chladných odstínů, jako jsou světle modrá, šedá, stříbrná, zelenkavá či levandulová, dále pak neutrální odstíny. Studené barvy dle výzkumů snižují krevní tlak a srdeční frekvenci, mají uklidňující účinky. Pomohou tak naladit psychiku ke spánku. Na toto téma se dokonce prováděl průzkum.

Na vzorku 2 000 lidí, kteří měli ložnici v modrých barvách, bylo zjištěno, že spali v průměru optimálních 7 hodin 52 minut. Nejméně příznivě z toho průzkumu vzešly ložnice ve fialových barvách. Dobrou volbou jsou i uklidňující odstíny zelené – zelená barva zmírňuje stres a v umírněnějším ladění se stane skvělým průvodcem do říše snů. Zcela vyhnout byste se pak v ložnici měli agresivním a energickým barvám, jako je například červená, která zvyšuje srdeční tlak i tepovou frekvenci.

richter clanek loznice bydleni 3

4. Investujte do kvalitní matrace

Dobrá matrace může zlepšit váš spánek i vaše zdraví. Na matraci trávíme třetinu života, proto by investice do kvalitního spaní měla být nejvyšší prioritou. Měla by poskytovat rovnováhu mezi pohodlím a podporou našeho těla. Rozložení tělesné hmotnosti a udržení páteře v optimální poloze během spánku má vliv na naše držení těla i v běžném každodenním životě. Stejně důležitá je rovněž velikost matrace. Měla by mít rozměry takové, aby poskytla pohodlí vám i vašemu partnerovi. Vyplatí se proto investovat do tzv. king size varianty.

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu při výběru, je věk. Jak stárneme, kůže se stává méně pružnou, což zvyšuje i citlivost tlakový bodů. Měkčí varianty tak mohou být pohodlnější pro starší generace.

richter clanek loznice bydleni 4

5. Světlo nemá šanci

Světlo je nepřítelem spánku. Obzvláště v letním období, kdy je noc nejkratší, může být brzké svítání pro mnoho lidí problémem. Směřuje-li vaše ložnice na východní stranu, mohou vás první sluneční paprsky probouzet dříve, než byste si přáli. V takovém případě je vhodné do oken pořídit nepropustné rolety či závěsy, které prostor zatemní. V ložnici byste se rovněž měli vyhnout zářivkám a studeným světlům. Lampičky a tlumené osvětlení navodí tu správnou atmosféru.

richter clanek loznice bydleni 5

6. Snížení hlučnosti

Věděli jste, že snížit hlučnost vám pomohou například koberečky a nejrůznější tkaniny, které akustiku v místnosti utlumí? Ideální je také čalouněný nábytek, zejména postele s čalouněným čelem. Koberce můžete umístit pod spodní dvě třetiny postele. Ráno pak budete mít „měkké“ vstávání a pokud máte dřevěnou podlahu, nebudete tak rušit partnera, který ještě spí.

richter clanek loznice bydleni 6

7. Příjemné materiály

Ložní prádlo je třešinkou na dortu celé ložnice. Vybírejte si kvalitní materiály – hebké, měkké a prodyšné. Ideálně opět v neutrálním, uklidňujícím, a ne příliš křiklavém barevném provedení. Klasikou je bavlněné povlečení, které patří mezi nejoblíbenější materiály díky svým optimálním vlastnostem, navíc vyhovuje i citlivé pokožce.

Opravdové pohodlí vám zaručí satén, který působí luxusním dojmem. Je velice hebký a měkký na dotek, hodí se i do parných letních měsíců. Flanel s jeho vysoce hřejivými vlastnostmi zase oceníte v chladných zimních měsících.

richter clanek loznice bydleni 7

Máte dotaz?
Zeptejte se mě na cokoliv…

Každý den jsem tu pro vás. Pokud byste vás zajímalo cokoli ohledně nemovitostí, zavolejte, napište.

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na další mé články

realityrichter druzsevni byty
Články

Družstevní byty jako levnější cesta k vlastnímu bydlení?

Hledáte nové bydlení, ale ceny na realitním trhu vám dělají vrásky na čele? Možná byste…
realityrichter jak vybrat pozemek pro stavbu dobu main
Články

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu

Pokud plánujete koupi pozemku, na kterém si chcete postavit vysněný rodinný dům, je důležité provést…
realityrichter druzsevni byty

Družstevní byty jako levnější cesta k vlastnímu bydlení?

Hledáte nové bydlení, ale ceny na realitním trhu vám dělají vrásky na čele? Možná byste se měli podívat…
realityrichter jak vybrat pozemek pro stavbu dobu main

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu

Pokud plánujete koupi pozemku, na kterém si chcete postavit vysněný rodinný dům, je důležité provést jeho důkladné prověření,…