Družstevní byty jako levnější cesta k vlastnímu bydlení?

realityrichter druzsevni byty
realityrichter druzsevni byty

Hledáte nové bydlení, ale ceny na realitním trhu vám dělají vrásky na čele? Možná byste se měli podívat po družstevních bytech, které mají v Česku dlouhou tradici, a právě nyní zažívají novou éru popularity. Jenom je zde potřeba být opatrný při volbě financování, běžnou hypotékou tady totiž nový domov nevyřešíte.

Co jsou družstevní byty?

Jednou z hlavních výhod družstevních bytů je jejich cenová dostupnost. V porovnání s byty v soukromém vlastnictví jsou často cenově přijatelnější. Cenový rozdíl zde bývá zhruba 10 až 15 procent. I když se to pro někoho může zdát jako nepatrná sleva, tak zvlášť mladé rodiny nebo jednotlivci, kteří nemají dostatek úspor, to často ocení. Družstevní byty mohou mít taky nižší náklady na údržbu a správu než ty soukromé. Důvodem je, že se pravidelně přispívá do společného fondu, ze kterého se následně hradí náklady potřebné k opravám. Finanční příspěvek se tak rozdělí mezi všechny členy družstva.

Za nižší cenou stojí fakt, že si kupujete družstevní podíl místo toho, abyste přímo vlastnili nemovitost. To s sebou nese ale taky drobné komplikace, pokud se rozhodnete pro hypotéku. Na klasickou hypotékou bez zástavy další nemovitosti totiž můžete zapomenout.

Jak financovat družstevní byt?

U družstevních bytů existují dvě nejčastější varianty financování, a to předhypoteční úvěr, který je dočasně bez zástavy nebo úvěr ze stavebního spoření, kde naopak zástava není vyžadována vůbec. Běžnou hypotéku, kdy se úvěrem zatíží nově kupovaná nemovitost, si totiž klienti sjednat nemohou. Hypotéka připadá v úvahu jedině tehdy, když ručí jiným bytem či domem. Pořízení družstevního bytu totiž fakticky neznamená nákup nemovitosti, ale jedná se o koupi členského podílu v družstvu.

Předhypoteční úvěr

Jednou z možností je předhypoteční úvěr, který umožňuje odložit zástavu nemovitosti na později. To znamená, že nejdříve zakoupíte družstevní podíl a následně máte povinnost ho do roka převést na vlastní byt a dát jej do zástavy u banky. Takový postup ale neumožňují všechny banky.

Některé banky požadují zástavu už na začátku a musíte tak ručit například domem rodičů. Předhypoteční úvěr přináší ale určitá omezení. Pokud si vyberete tuto možnost financování, budete platit pouze úroky po dobu, než bytovou jednotku dáte do zástavy u banky. Úroková sazba bývá obvykle vyšší než u běžné hypotéky. Teprve poté, co má banka nově pořízenou nemovitost v zástavě, začnete splácet samotný úvěr. Důležité je zmínit, že tento typ financování není vhodný pro družstevní podíly, které nelze převést na osobní vlastnictví.

Stavebním spoření

Pokud vám nepřijde takový typ úvěru vhod, můžete si odkládat peníze na stavebním spoření a získat následně úvěr od stavební spořitelny. Zde je ale potřeba myslet na to, že musíte spořit minimálně dva roky. Pro mnoho zájemců může být významným omezením maximální výše takto poskytovaných úvěrů, která je stanovena na 3,5 milionu korun, a také limit doby splatnosti, který nesmí přesáhnout 25 let.

Developerské projekty

Družstevní byty jsou stále oblíbenější i mezi developery. Ti aktivně staví nové bytové komplexy představující atraktivní příležitost pro mladé rodiny, které klasickou hypotéku obdrží jen těžko. Princip je jednoduchý – na začátku klienti zaplatí 20 až 30 procent hodnoty bytu a zbývající částku doplácejí formou nájemného. Během několika desítek let se postupně stávají vlastníky členského podílu v družstvu.

Máte dotaz?
Zeptejte se mě na cokoliv…

Každý den jsem tu pro vás. Pokud byste vás zajímalo cokoli ohledně nemovitostí, zavolejte, napište.

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na další mé články

realityrichter jak vybrat pozemek pro stavbu dobu main
Články

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu

Pokud plánujete koupi pozemku, na kterém si chcete postavit vysněný rodinný dům, je důležité provést…
DJI 0725
Články

REZERVOVÁNO S NAVÝŠENÍM CENY O 101 000,- byt 2+1 v osobním vlastnictví 63 m², Děčín

REZERVOVÁNO S NAVÝŠENÍM CENY O 101 000,-Kč. !!!! Prodej tohoto bytu v Březinách, které jsou částí města Děčín byl…
realityrichter jak vybrat pozemek pro stavbu dobu main

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu

Pokud plánujete koupi pozemku, na kterém si chcete postavit vysněný rodinný dům, je důležité provést jeho důkladné prověření,…
DJI 0725

REZERVOVÁNO S NAVÝŠENÍM CENY O 101 000,- byt 2+1 v osobním vlastnictví 63 m², Děčín

REZERVOVÁNO S NAVÝŠENÍM CENY O 101 000,-Kč. !!!! Prodej tohoto bytu v Březinách, které jsou částí města Děčín byl pro mne výzvou.…