8 tipů, jak zařídit malý byt, aby působil prostorně

Richter clanek 02 06 21 main 1
Richter clanek 02 06 21 main 1

Popularita malých bytů v České republice rok od roku roste. Příčinou je zdražování nemovitostí. Lidé proto raději vyhledávají menší dispozice za příznivější ceny. Na tento trend reagují i developeři, kteří ve svých bytových projektech staví více garsonek a apartmánů 1+kk a 2+kk. Rozměrově se pohybujeme od průměrných 30 do 54 m2.

Malý byt ovšem neznamená menší nároky. Nedostatek prostoru je potřeba vykompenzovat dobrými nápady a triky, abyste i v mini verzi mohli mít plnohodnotné bydlení, které bude působit prostorným a prosvětleným dojmem. V dnešním článku se podíváme, jak na to!

1. Rozdělte apartmán do funkčních celků

Dobře pomáhá, když malý prostor rozdělíte do jednotlivých funkčních celků. Pro spánkovou pohodu je optimální oddělit spací část od obývací. Využít můžete nejrůznější policové stěny a předěly, příčky, knihovny či paravány. Moderní jsou i závěsy a nebesa.

richter clanek 02 06 21 obr 5

2. Od podlahy až ke stropu

V malých bytech dobře fungují vestavěné skříně od podlahy až ke stropu. Využitím vertikálních prostor totiž získáte více úložného místa a udržíte nepořádek na uzdě. V současnosti jsou trendem regály, které kombinují uzavřená a otevřená úložiště. Knížky vyrovnané dle barev se mohou stát krásným designovým doplňkem, do uzavřených částí můžete naopak schovat drobnosti, které nechcete mít na očích.

richter clanek 02 06 21 obr 6

3. Volte světlejší a zářivé barvy v interiéru

Díky použití světlých a zářivých barev prostor provzdušníte a prosvětlíte. Světlejší barvy jsou více reflexní a opticky zvětšují. Světle vymalované by měly být i stěny. Tmavé barvy mají tendenci absorbovat světlo a místnost pak vypadá menší a stísněnější. Černé a tmavé akcenty tedy můžete použít spíše na drobné dekorace či na rámy obrazů k vytvoření kontrastu.

richter clanek 02 06 21 obr 8

4. Sjednoťte podlahu v celém bytě

Pokud chcete, aby váš byt působil větším a ucelenějším dojmem, sjednoťte podlahu. Ta by měla být v jednom dekoru a barvě. Jednotlivé místnosti a funkční zóny neoddělujte prahy, naopak je propojte v celek.

5. Využijte každý kout

Hrát si můžete s nástěnnými policovými systémy. Vytvoříte tak zajímavé detaily bytu, které se stanou dekorativním prvkem, a navíc získáte další úložná místa na nejrůznější drobnosti. Investovat se vyplatí i do multifukčního nábytku. Postel na obrázku je zároveň úložným prostorem, na jehož vrchu je položena matrace.

6. Kouzlete se zrcadly

Zrcadla jsou v malých bytech žádaným elementem. Dodají bydlení hloubku a zvětší prostor opticky. Použít můžete více kusů zrcadel, nebo si vybrat jedno větší, které se stane ústředním prvkem interiéru.

7. Monochromatické barvy jako dobrý pomocník

Vsaďte na jednu barvu. Můžou to být různé odstíny světle šedé, přírodní, béžové či bílé jako na obrázku. Monochromatické barvy se skládají z různých sytostí a hodnot jasu jedné barvy. Interiér díky nim působí harmonicky kompaktním a prostornějším dojmem.

8. Prodlužte místnost pomocí pruhů

Rádi byste měli v bytě výrazný doplněk v podobě koberce? Vyberte si dekor s vertikálními pruhy, místnost bude působit delší, než je ve skutečnosti. Pruhy orientuje vždy tak, aby byly souběžné s delší stranou místnosti. Jen tak dosáhnete kýženého efektu.

richter clanek 02 06 21 obr 7

Máte dotaz?
Zeptejte se mě na cokoliv…

Každý den jsem tu pro vás. Pokud byste vás zajímalo cokoli ohledně nemovitostí, zavolejte, napište.

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na další mé články

realityrichter druzsevni byty
Články

Družstevní byty jako levnější cesta k vlastnímu bydlení?

Hledáte nové bydlení, ale ceny na realitním trhu vám dělají vrásky na čele? Možná byste…
realityrichter jak vybrat pozemek pro stavbu dobu main
Články

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu

Pokud plánujete koupi pozemku, na kterém si chcete postavit vysněný rodinný dům, je důležité provést…
realityrichter druzsevni byty

Družstevní byty jako levnější cesta k vlastnímu bydlení?

Hledáte nové bydlení, ale ceny na realitním trhu vám dělají vrásky na čele? Možná byste se měli podívat…
realityrichter jak vybrat pozemek pro stavbu dobu main

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu

Pokud plánujete koupi pozemku, na kterém si chcete postavit vysněný rodinný dům, je důležité provést jeho důkladné prověření,…